luni, 25 martie 2013
Fiecare persoana este pe calea ei unica si toate caile sant in Unicitate.
vineri, 22 martie 2013
Despre manie, cu Inelia Benz.
...există două lucruri cu care trebuie să ne împăcăm: primul este că dacă
îndepărtăm mânia nu vom deveni vulnerabili şi al doilea este că nu avem
nevoie de mânie pentru a acţiona conform convingerilor noastre.
...cand suntem împuterniciţi, nu avem nevoie de mânie pentru a face aceste lucruri, pentru că avem instrumente mai bune.
...cand suntem împuterniciţi, nu avem nevoie de mânie pentru a face aceste lucruri, pentru că avem instrumente mai bune.
Verbul „temper” (a tempera, potoli, calma) a fost împrumutat în engleza veche din latină „temperâre” „a amesteca”. Se pare că aceasta însemna la origini „a amesteca în proporţii corespunzătoare” (word-origins.com)
Ne pierdem măsura lucrurilor, echilibrul.
De la cea mai fragedă vârstă suntem învăţaţi să ne controlăm pornirile. Să ne supunem şi să ne suprimăm furia. Acest lucru este de asemenea negativ. O parte din procesul de a deveni liber este să recunoaştem şi să ne exprimăm furia faţă de viaţa noastră, de soartă, de situaţie şi de oamenii care ne-au rănit sau ne-au respins.
Totuşi emoţia, ca şi frica, este distructivă. Dacă este oprimată, ne prinde în mrejele ei şi poate izbucni în orice moment.
În ascensiune, ne ţine ferm într-o vibraţie joasă.
Acesta este un subiect foarte interesant. Mulţi oameni m-au întrebat cum să-şi crească percepţia ghizilor, sinelui superior, îngerilor sau cum să comunice cu fiinţe de lumină din alte dimensiuni sau cu extratereştrii. Avem foarte multe feluri de a explica acest fenomen, dar întrebarea rămâne aceeaşi. Cum să ne creştem percepţia lor, cum să facem să fie mai uşor pentru ei să ne contacteze. Ei bine, există două blocaje fundamentale care opresc aceste fiinţe să se apropie de noi, unul este FRICA şi al doilea este MÂNIA.
Sursa: http://ascension101.com/ro/home/ascension-blog/32-october-2010/102-anger-why-it-is-important-to-process-it.html
luni, 18 martie 2013
Eu sunt cel ce...
Cat de adanc sunt legat
De toate nedesavarsirile mele -
Eu sunt cel ce nu poate
Eu sunt cel ce nu indrazneste
Eu am fost aruncat
- Samanta? Idee? -
Intr-un lut sarac si oropsit
Si totusi
Uneori mi-a fost dat
Sa fiu fericit.
De toate nedesavarsirile mele -
Eu sunt cel ce nu poate
Eu sunt cel ce nu indrazneste
Eu am fost aruncat
- Samanta? Idee? -
Intr-un lut sarac si oropsit
Si totusi
Uneori mi-a fost dat
Sa fiu fericit.
Din volumul Victor Felea, De toamna, Editura Cartea Romaneasca, 1986
Lumina bate-n auriu...
Lumina bate-n auriu
Si-i o racoare domolita.
Cu ani si ani vii mai tarziu,
Dar si asa sunt multumita.
Vreau mai aproape sa te-asezi,
Ca sa-ti arat ceva doar tie:
Acest caiet albastru, vezi?
Sunt versuri din copilarie.
Ma iarta c-am fost trista des.
Ca bucurii avui putine,
Dar cer iertare, mai ales,
Ca prea multi i-am luat drept tine... Anna Ahmatova - Lumina bate-n auriu...
Si-i o racoare domolita.
Cu ani si ani vii mai tarziu,
Dar si asa sunt multumita.
Vreau mai aproape sa te-asezi,
Ca sa-ti arat ceva doar tie:
Acest caiet albastru, vezi?
Sunt versuri din copilarie.
Ma iarta c-am fost trista des.
Ca bucurii avui putine,
Dar cer iertare, mai ales,
Ca prea multi i-am luat drept tine... Anna Ahmatova - Lumina bate-n auriu...
Dintr-un april

Dintr-un april
Rainer Maria Rilke
(1875 - 1926)
Din nou dă mireasmă pădurea.
Ciocârliile, cu zborul lor, înalţă cerul
ce ne-a zăcut greu pe umeri;
i-adevărat, se mai zărea printre crengi ziua, ziua neplină -
dar, după lungile după-amieze ploioase,
vin ceasurile proaspete
însorite cu aur,
de care fugind, pe frontoane de case, departe,
toate ferestrele
rănite, bat din aripe cu teamă.
În urmă: tăcere. Chiar şi ploaia păşeşte mai lin
peste lucirea, ce linştit se-ntunecă, a pietrelor.
Toate zgomotele amuţesc deplin
tupilate-n lumină de mugur pe ramuri.
sâmbătă, 16 martie 2013
Hexametrii străinului
Eugeniu Speranţia (1888 - 1972 )
Trece prin târg un străin ce n-are nimic de vânzare.
N-are nici aur, nici cal, nici lance, nici pavăză n-are.
Umblă de-a pururi străin prin târguri de-a pururi străine;
Mica-i vioară de lemn şi-o poartă prin lume cu sine.
Râde duiumul de proşti de palidul Vântură-Ţară,
Babele hâde-i croiesc porecle de râs şi ocară;
Numai copiii, şoptind în dosul portiţei închise,
Tainic îl cheamă, ghicind că-i omul din basme şi vise.
Însă-n amurgul când, reci, vin umbre din peştera rece,
Când fluturare de corbi pe vârful bisericii trece,
Glasul vioarei de lemn, tremurând, în văzduhuri străbate...
Plouă pe suflete foc izbucnit din adâncuri uitate.
Palide, frunţile cad şi rămân împietrite-n tăcere.
Inima slabă de om se-aprinde de-o altă putere.
Ochii privesc amăgiţi o lume ce altfel se-arată.
Gândul străbate lumini şi zări neştiute vreodată.
Licăre zvonul din lemn, cu-atâtea-nţelesuri solemne...
Duhuri din veacuri apar şi celor de mâine fac semne.
Târgu-nnoptat, descântat, un nor zburător îl cuprinde
Şi, ridicându-l pe sus, îl duce-n azur să colinde...
Târgu-nnoptat, descântat recade umil în uitare...
Pleacă din târg un străin ce n-are nimic de vânzare...
vineri, 1 martie 2013
Când vrei să fii de depărtări aproape ...
Când
Virgil Carianopol
(1908 - 1984)
Când vrei să vezi prin timpul ce desparte
Şi nu mai poţi străbate de desiş,
Închide ochii şi-ai să vezi departe
Ce nu mai poţi vedea cu ei deschişi.
Când vrei să fii de depărtări aproape
Şi nu mai poţi, oricât ţi-ar fi de greu,
Te depărtează şi mai mult de toate,
Că depărtarea-apropie mereu.
Din volumul „Inedite”, 1966
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

Pamantul 5 D nu este ca si Pamantul 3 D.
Dupa unele surse, sant 4 civilizatii foarte vechi, fiecare fiind formata din multe grupuri :
Eu asi dori sa va invit,ca in meditatiile dumneavostra sa 

Daca vreti sa urcati pe Noul Pamant trebuie sa va cresteti frecventele si
















